Rodzaje fototapet – z jakiego materiału wybrać fototapetę?

Ściana z fototapetą

Sposób wystroju wnętrz stale się zmienia, coraz rzadziej spotkać można w nowo wyremontowanym mieszkaniu czy też domu pomieszczenia z jednolitym kolorem ścian. Wariantów na zagospodarowanie przestrzeni jest wiele, ale jednym z najczęściej wybieranych jest fototapeta. Podkreśla ona pomieszczenie lub może je powiększyć w zależności od pożądanego rezultatu można dobrać wzór jak i jej rodzaj. Czym się kierować przy jej wyborze, aby osiągnąć wymarzony efekt?

Czym się różni fototapeta od zwykłej tapety?

Podstawową różnicą jest przeznaczenie, tapeta może zagościć w całym pomieszczeniu na każdej ze ścian, zamiast malowania, natomiast fototapeta służy do podkreślenia pomieszczenia.

Najczęściej fototapeta pokrywa większości powierzchni tylko jednej ze ścian pomieszczenia,
Mogą się na niej znajdować pejzaże, krajobrazy, motywy roślinne czy też geometryczne, co jest zupełnym przeciwieństwem jednolitych i powtarzalnych wzorów zwykłej tapety.

Fototapeta – podział ze względu na materiał

Często można spotkać się z pytaniem, z jakiego materiału wybrać fototapetę? Ze względu na tworzywo, z którego jest wykonana, wyróżnia się kilka jej rodzajów.
Wilgoć, uszkodzenia mechanicznie, czy też wpływ promieni słonecznych to główne czynniki mogące w dużej mierze przyczynić się do pogorszenia jakości efektu końcowego.
Z czasem fototapeta może zacząć się odklejać. Jak w takim wypadku pogodzić budulec fototapety z warunkami panującymi w danym pomieszczeniu?

Fototapeta papierowa

Biorąc pod uwagę jej niewielką grubość, trzeba liczyć się z ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi, czy też bezpośrednim wpływem słońca, czy wilgoci. Przyklejenie fototapety papierowej może się okazać nie lada wyczynem, tak aby przyniosła satysfakcjonujący efekt szczególnie w starszym budownictwie. Im lepsza kondycja ścian tym lepszy będzie efekt końcowy. Warto dodać, że będzie ona najtańszy wyjściem.

Fototapeta fizelinowa

Wyjaśniając pokrótce, co to jest tapeta flizelinowa należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na jej warstwową budowę. Spód z włókniny poliestrowej, oraz wierzchnie pokrycie winylem stanowi bardzo dobrą trwałość na każdy z czynników, z którymi musi borykać się fototapeta.
Warto uwzględnić, że będzie też ona świetnym rozwiązaniem w przypadku maskowania nierówności i drobne uszczerbki ścian.

Fototapeta winylowa

Cechuje się wysokiej jakości nadrukami oraz gładkością, niestraszne jej uszkodzenia, wilgoć czy promienie słoneczne, co czyni ją świetnym wyborem do pomieszczeń takich jak kuchnia czy łazienka.

Fototapeta lateksowa

Udzielając odpowiedzi na pytanie co to jest tapeta lateksowa można śmiało powiedzieć, że jest to lepsza wersja tapety papierowej. Syntetyczny papier, którego elementem jest włókno lateksowe, zapewnia wysokiej jakości nadruk.
Ponadto jej montaż należy do jednego z najprostszych, biorąc pod uwagę inne rodzaje fototapet. Jest najczęstszym wyborem w pomieszczeniach o niskich poziomie wilgoci takich jak salon czy sypialnia.

Co jeszcze warto wiedzieć przy wyborze fototapety?

Czy fototapeta jest zmywalna? Utrzymanie czystości fototapety zależne jest od jej materiału, przykładowo wariantowi papierowemu może szkodzić już samo przyklejenie go w pomieszczeniu o wysokiej wilgoci, nie wspominając o myciu. Natomiast fototapeta winylowa lub flizelinowa są produktami zmywalnymi. 
Istnieją także fototapety samoprzylepne, są ona łatwe w montażu, a swoją trwałość zawdzięczają tkaninie poliestrowej.

Co to jest fototapeta 3D?

Jest to fototapeta z trójwymiarowym wzorem, która w ostatnich latach szczególnie zyskuje na popularności, najczęściej spotykana jest w salonie. Osoby, które zdecydują się na fototapetę 3D, niezależnie od pomieszczenia powinny wybrać główną najbardziej widoczną ścianę, aby spotęgować efekt podkreślenia atrakcyjności lub optycznego powiększenia pomieszczenia.

Możesz być zainteresowany także...