Różnice między drukiem cyfrowym, a offsetowym

Paleta kolorów

Druk cyfrowy oraz druk offsetowy to zdecydowanie najpopularniejsze sposoby drukowania różnego rodzaju materiałów, zazwyczaj jednak niewiele osób wie, czym tak naprawdę te techniki się różnią. Oba zagadnienia dotyczą tematyki poligraficznej, a podobieństwa i różnice związane z nimi mają znaczenie w momencie podejmowania decyzji o tym, w jaki sposób technicznie zrealizować zlecenie wydruku konkretnego projektu. Ważnymi zmiennymi przy dokonywaniu wyboru są takie aspekty jak ilość materiału do druku, czas potrzebny na realizację zlecenia czy też finalna jakość materiałów. 

Druk cyfrowy- czym jest i na czym polega? 

Najistotniejszą cechą charakterystyczną takiego wydruku jest to, że jest on wykonywany poprzez przesłanie danych z komputera do maszyny drukarskiej. Jak można sobie wyobrazić- daje to możliwość wydrukowania dosłownie wszystkiego, co zostanie stworzone na komputerze- różnorodność projektów nie ma tutaj granic. Dość łatwo jest też modyfikować projekt w trakcie realizacji zlecenia w całym procesie druku. Najczęściej wykorzystuje się tutaj mniejsze formaty papieru, a jakość wydruku jest zadowalająca. W przypadku druku cyfrowego można wykonać dowolną ilość kopii, nawet bardzo niewielkie nakłady mogą zostać szybko wydrukowane, a samo przygotowanie procesu druku również nie jest bardzo czasochłonne. Druk można nanosić na papier o różnej gramaturze, a także na karton, a nawet na plastik. 

Cechy charakterystyczne druku offsetowego 

Samo pojęcie druku offsetowego jest na pewno rzadziej spotykane niż druk cyfrowy. Za pewne jest to bezpośrednio związane z zastosowaniem takiego druku- przede wszystkim w praktyce służy on do druku materiałów o charakterze produkcyjnym. Jego istotną cechą jest bardzo wysoka jakość wydruku, którą uzyskuje się chociażby poprzez zastosowanie specjalistycznych farb na bazie olejów. Druk offsetowy często jest określany również jako druk płaski i jest znacznie bardziej opłacalny w sytuacji wykonywania go w liczbie od około tysiąca sztuk. W przypadku wysokich nakładów można też mówić o wyjątkowo szybkim procesie wydruku. Druk offsetowy znajduje zastosowanie przy drukowaniu wysokiej jakości katalogów produktowych, etykiet, nadruków na kartonach i innych opakowaniach, ma też zastosowanie przy druku książek oraz ulotek. 

Różne zastosowanie obu metod druku 

Jak widać, oba te rodzaje druku mają zupełnie inne zastosowanie i pozwalają na uzyskanie innych efektów. Druk cyfrowy znacznie lepiej sprawdza się na małą skalę, pozwala na szybkie realizacje zleceń nawet takich, które dotyczą wydruku kilku czy kilkunastu sztuk. Jakość jest zadowalająca, a w razie konieczności do projektu można bardzo szybko wprowadzić konieczne zmiany. Jeśli jednak projekt dotyczy druku na dużą skalę, gdzie liczy się czas oraz gdzie stawia się na jak najbardziej ekonomiczne rozwiązania- lepiej sprawdzi się tutaj druk offsetowy. W taki sposób można szybko wydrukować duże ilości katalogów w naprawdę fenomenalnej jakości, gdzie kolory są żywe, nasycone i intensywne. W przypadku tej metody druku trzeba jednak mieć na względzie fakt, że ewentualne wprowadzanie zmian czy poprawek w trakcie realizacji zlecenia może być trudne do wykonania. Jak więc widać, obie metody są warte uwagi, ale wybór konkretnej najlepiej dostosować do specyfiki samego projektu. 

Możesz być zainteresowany także...