Samoprzylepne okleiny meblowe – proste i szybkie odnawianie mebli

Komoda oklejona

Meble stanowią jeden z najistotniejszych elementów aranżacji. Istotny jest zarówno ich kolor i styl, jak i materiał, z jakiego zostały wykonane. Niestety, dobrej jakości meble kosztują krocie, a kiedy nam się znudzą ich wymiana jest zdecydowanie nieopłacalna. Natomiast tanie meble bardzo szybko się zużywają, są mniej funkcjonalne i zwyczajnie gorzej się prezentują. Jak zmienić więc wygląd posiadanych mebli lub odnowić zniszczone wyposażenie? Najprościej samoprzylepną okleiną!

Czym jest okleina na meble?

Okleiny meblowe powstają z folii PCV, na którą nanosi się wysokiej jakości nadruk. Materiał, z jakiego wykonana jest okleina wykazuje się odpornością na zarysowania, blaknięcie pod wpływem promieniowania UV czy na mycie i szorowanie. Jest więc tak samo odporny na zużycie jak powierzchnia samych mebli. Zaletą okleiny okazuje się jednak przede wszystkim jej wygląd. Taki produkt może przypominać strukturę drewna, może być jednobarwny i gładki, ale może przedstawiać też dowolną grafikę, na przykład kwiatowe desenie czy ornamenty w stylu glamour. Oznacza to, że za sprawą okleiny da się zarówno odnowić meble, zachowując ich oryginalny wygląd, jak i zupełnie odmienić ich design, dostosowując go do swoich potrzeb.

Dlaczego warto sięgnąć po okleinę meblową samoprzylepną?

Chcąc odnowić meble lub zmienić ich kolor, mamy do wyboru kilka rozwiązań. Po pierwsze, możemy wymienić meble na nowe, ale jest to rozwiązaniem kosztownym i nieekologicznym. Po drugie, możemy je pomalować, ale to wiąże się ze sporą ilością pracy i dużym bałaganem, a efekt finalny często okazuje się daleki od ideału i bardzo nietrwały. Po trzecie, mamy możliwość sięgnięcia po samoprzylepną okleinę, która w wielu przypadkach stanowi najlepsze rozwiązanie. Taki materiał jest gotowy do użycia od razu po zakupie. Można nakleić go bezpośrednio na wybraną powierzchnię – wystarczy dociąć okleinę na wymiar i oczyścić powłokę, do której pragniemy przykleić taką dekorację. Nie trzeba usuwać starych powłok lakierniczych ani aplikować kleju na meble, ponieważ okleina jest już pokryta warstwą specjalnego środka. Poza tym, okleinę tak samo łatwo i szybko można przykleić i odkleić z mebli, zatem wyposażenie wnętrza da się zmieniać według potrzeb w dowolnym momencie.

Jakie możliwości daje stosowanie okleiny meblowej?

Okleina meblowa sprawdza się na powierzchniach płaskich, czyli na gładkich frontach (konieczne może okazać się odkręcenie uchwytów czy gałek), na korpusach, na blatach czy we wnętrzach szuflad. Po odpowiednim docięciu materiału i pod warunkiem sprawnego, dokładnego naklejenia go na wybraną powierzchnię, efekt będzie trwały i atrakcyjny wizualnie. Natomiast dzięki temu, że okleina przyjmuje różne kolory i może być pokryta wzorem, zastosowanie jej w celu odnowienia mebli czy zmiany ich wyglądu daje ogromne możliwości dekoratorskie. Przykładowo, za sprawą takiego materiału można efektownie udekorować prosty mebel do sypialni wzorem kwiatowym, który pięknie zaprezentuje się w aranżacji prowansalskiej lub nadać luksusowy wygląd blatom, zamieniając zwykłą sklejkę w ekskluzywny marmur.

Możesz być zainteresowany także...